Folklorní soubor Bystřina ze Zlivi » O nás
 

Pár slov o souboru Bystřina

Folklorní soubor Bystřina byl obnoven v září roku 2010 ve městě Zliv a působí zde do dnes pod vedením Terezy Kadlecové. Nejprve působil jako součást ZUŠ Zliv, v roce 2014 se osamostatnil a vystupuje jako samostatný subjekt občanského sdružení Volnočasoví aktivity Hopihop o.s.
Soubor byl 3 roky čistě dětský, až v roce 2013 jsme založili i dospělou taneční složku.
Náš soubor čítá 30 dětí a 15 dospělých tanečníků. Mladší Bystřinka jsou děvčátka předškolního věku a nižších ročníků ZŠ a nejmladší jsou necelé 3 roky. Druhá skupina Bystřina jsou děvčata z 3-9tříd zádkladní školy. Za necelých 5 let našeho působení má za sebou soubor několik vystoupení ku příležitosti dnu matek, oslav města Zliv, pořádáme vystoupení pro děti a důchodce, několik folklorních festivalů, zahraniční cesty, adventní program živý Betlém a další.
Děti tančí v jednoduchých krojích, barva sukýnky určuje věkovou kategorii. Mladší Bystřinka tančí v červených a starší Bystřina v modrých sukních.
Dospělí tanečníci mají kroj šitý jako rekonstrukci původního kroje, který se ve Zlivi a okolí nosíval. Inspirovali jsme se v kronikách a také na mozajce, která je vyobrazena v místním KD.

Soubor celá léta využíval pouze reprodukovanou hudbu. O repertoár a nahrávky se nám vždy postarala Furiantská muzika, za což jí patří velké díky. Spolu s kapelou Furiant jsme jaké vytupovali na několika krásných akcích.
Od listopadu 2014 máme dvě vlastní hudební tělesa, muziku složenou z dětí i dospělých a flétničkové uskupení, které doprovází naše děti na různých akcích.
Děti tančí pro radost z pohybu a české písničky. Snad Vám kousek své radosti dokáží předat.